Varbergs stationshus har utsetts till ”Bästa nybyggnad” i International Award for Wood Architecture 2026, som avgjordes den 26 februari vid International Wood Construction Forum i Paris. Byggnaden är ritad av OKIDOKI.

– Utmärkelsen är ytterligare ett bevis på att vi i Sverige ligger långt fram med att bygga hållbart i trä med arkitektur i internationell toppklass, säger Anna Ryberg Ågren, direktör, Svenskt Trä.

International Award for Wood Architecture delas ut av internationell fackpress för att uppmärksamma framstående träarkitektur och stimulera innovativt tänkande.

Martinsons har levererat limträ och KL-trä till projeketet. Tidigare har även Sara Kulturhus vunnit samma pris:

– För fyra år sedan vann Sara kulturhus samma pris. Vi är väldigt stolta över att ytterligare ett av våra projekt får en internationell utmärkelse. Varbergs stationshus är bra exempel på hur trä och modern konstruktion möts i en offentlig miljö med höga krav på hållbarhet, arkitektur och teknik, säger Robert Martinson, Key account manager på Martinsons.

Läs mer om utmärkelsen här