Niclas har arbetat som konstruktör på Martinsons sedan 2019. Uppväxt i orten Fredrika i Västerbottens inland gick han teknikprogrammet på gymnasiet i Lycksele. Där växte intresset för byggkonstruktion.
– Jag hade ingen tydlig plan för framtiden under gymnasiet, men visste att jag ville plugga vidare. Under en kurs fick vi testa att rita hus i CAD, då kände jag att jag hade hittat min grej och tyckte att det var riktigt roligt, berättar Niclas.
Efter studenten flyttade han därför till Umeå för att studera till byggnadsingenjör med inriktning konstruktion. Ett studiebesök på sågverket i Bygdsiljum väckte Niclas intresse för träbyggnadskonstruktion.
Efter examen blev Niclas kvar i Umeå, där han fick jobb som konstruktör på ett konsultbolag. När han och partnern Mathilda började leta hus, föll valet på hennes hemby, Åkullsjön, tio minuter från Bygdsiljum.
– Till en början var jag tveksam till att flytta dit, men vi ville gärna ha hus, och eftersom Mathildas familj bodde där kändes det som det bästa alternativet, säger Niclas.
Blev kontaktad av Martinsons
Till en början pendlade Niclas till jobbet i Umeå, men ett år efter flytten hörde Martinsons av sig med ett jobberbjudande.
– Jag vet faktiskt inte riktigt hur de fick reda på att jag bodde i närheten, säger Niclas med ett leende. Men sedan studiebesöket under utbildningen hade jag alltid varit nyfiken på Martinsons, så det kändes väldigt kul!
Idag utgår han från kontoret på Holmens sågverk i Bygdsiljum, där känslan för arbetsdagen sätts redan på parkeringen.
– När man kliver ur bilen på morgonen möts man av trädoften, och för mig ger det en positiv energi inför arbetsdagen.
En del av jobbet som Niclas uppskattar särskilt är problemlösningen och arbetet med detaljlösningar. Han tycker om processen där han får analysera olika alternativ för att hitta den mest optimala lösningen.
– Emellanåt ritar jag även upp konstruktioner i Tekla, vårt 3D-modelleringsprogram, som används för att ta fram tillverkningsunderlag till vår produktion. I Tekla kan man skapa modeller med hög detaljnivå, vilket jag tycker är väldigt roligt. Det passar mig som är väldigt noggrann i det jag gör.
Att få arbeta med trä är någonting han värderar högt, dels för dess hållbara egenskaper, dels för den något mer personliga kopplingen:
– Ingen i min familj har jobbat inom byggbranschen, men både min pappa och farfar har arbetat mycket i skogen. Därför känns det fint att kunna ta vidare det arvet, fast på mitt eget sätt.
Utvecklas tillsammans i gruppen
Martinsons konstruktionsavdelning arrangerar varannan vecka något som de kallar Tekniktimmen. Här samlas alla konstruktörer och projekteringsingenjörer för att dela erfarenheter och stärka den interna kompetensen. Niclas är en av dem som leder arbetet med dessa träffar.
– Det är ett bra forum för att samla kunskap som annars riskerar att gå förlorad. Vissa grejer fastnar lätt i ett mejl hos någon, säger Niclas.
Han framhåller att Martinsons har varit skickliga på att utbilda och stötta varandra internt:
– Jag hade inte arbetat så mycket med träkonstruktioner innan jag började på Martinsons, men här finns ett öppet klimat och kollegor som är mycket bra på att lära ut och förklara.
Sportintresset vid sidan av jobbet
Vid sidan av jobbet har Niclas ett stort sportintresse. Han ser gärna matcher på tv, lyssnar på sportpoddar och håller sig uppdaterad om det senaste inom fotboll och hockey, trots att uppväxten i Fredrika inte direkt präglades av lagidrotter.
–På en liten ort var det inte lätt att få ihop spelare till ett helt lag, så det blev mest skidåkning och löpning. Jag höll på en del med löpning, men det var aldrig något jag brann för, även om jag i dag uppskattar det som en bra motionsform.
Lagen som hans hjärta slår lite extra för är Modo och Liverpool, och som Modo-supporter sticker han ut på kontoret, där sympatierna annars främst ligger hos Skellefteå AIK och Björklöven. På frågan om Modo är på väg tillbaka till högsta ligan tvekar han inte ett ögonblick:
– Ja, den vägen är redan utstakad!
Niclas gillar att hålla i gång och tycker att träning är viktigt för välbefinnandet. Tillsammans med en kollega från Holmen Trävaror tränar han ofta under luncherna i det lilla gymmet som finns på kontoret.
– Vi kör lite blandat, just nu blir det mycket löpning. Dels för att vi har haft fint väder, men framför allt för att vi ska delta i ett lopp som vi arrangerar med Robertsfors Träningsgrupp. Två mil ska klaras av, så det gäller att vässa formen, avslutar Niclas.