Nu har det första spadtaget för det som kommer att bli Nordens längsta snedstagsbro i trä äntligen tagits. Gång- och cykelbron som korsar Skellefteälven kommer att konstrueras och byggas av Martinsons och landfästena byggs av Skanska. Skellefteå Kommun är beställare av projektet.
– Det här är en stor dag för Skellefteå. Vi kommer att få en toppmodern bro och det gör inte saken sämre att det görs intill de höga trähus på norra sidan av älven som också de är konstruerade med modern träbyggnadsteknik, sa Ola Burström, ordförande i tekniska nämnden i Skellefteå Kommun.
Husen som Burström refererade till är höghusen vid Älvsbacka Strand, de sju våningar höga trähus som konstruerats med stommar i trä från Martinsons. Två hus har redan uppförts och konstruktionen av det tredje höghuset är i full gång, efter att intresset för lägenheterna varit mycket stort.
Träbron vid älvsbacka strand kommer att bli 130 meter lång mellan pylontornen, vilket gör den till Nordens längsta snedstagsbro. Bron kommer att vara 4 meter bred och den långa, slanka konstruktionen kommer att även att bli högintressant som forskningsprojekt.
– När vi säger att det blir en unik konstruktion och en träbro i världsklass så låter det naturligtvis spektakulärt, men jag känner mig helt trygg med en konstruktion i trä. Jag är glad att vi inte valde att bygga en stålbro, som var på förslag då vi för många år sedan först tog upp frågan om en bro över älven, förklarade Ola Burström.
På plats under det symboliska första spadtaget fanns förutom Burström också Karl-Erik Malm, projektchef Skanska, Olle Hagman, professor i träteknologi vid Luleå Tekniska Universitet och Mikael Lindberg, vd Martinsons Träbroar, som ser fram emot utmaningen att konstruera bron:
– Jag är glad och stolt över att vi fått förtroendet att genomföra det här projektet. Bron kommer att flytta fram positionerna för träbrokonstruktioner.
Filer för nedladdning
Pressbilder (zip) »

Filmklipp
Bygget av Sveriges längsta träbro, 2010-08-10 (TV4, nyhetskanalen.se) »